Ден на планетата Земја

Гутереш: Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата

Кајгана/МИА
/ 22.04.2021 / 10:52

По повод Денот на планетата Земја, генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН) Антонио Гутереш го повика светот да се посвети на обновувањето на планетата и воспоставувањето мир со природата.

Во видео пораката Гутереш кажа дека „планетата се наоѓа на пресвртна точка, а човештвото продолжува да го злоупотребува природниот свет“.

-Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата, го осиромашуваме нејзиниот жив свет и ги третираме воздухот, земјата и морето како депонии. Клучните екосистеми и синџири на исхрана се турнати на работ на амбис. Ние мора да ставиме крај на нашата војна против природата, рече генералниот секретар на ОН.

Гутереш додаде дека завршувањето на оваа војна повикува на „храбра климатска акција“ за да се ограничи зголемувањето на глобалната температура на 1,5 степени Целзиусови.

Тој додаде дека се потребни и посилни чекори за заштита на биодиверзитетот и намалување на загадувањето и отпадот.

Денот на планетата Земја се слави на 22 април. Темата оваа година е „Ајде да ја изградиме нашата земја“ и се фокусира на природните процеси, новите зелени технологии и иновативните размислувања кои можат да ги обноват светските екосистеми. 

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Свет

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

Read more

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Read more

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Read more

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Read more
 

Вести

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Читај повеќе

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

Читај повеќе

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Читај повеќе

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Читај повеќе

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе