Гвардиола го спореди Хесус со лубеница

Јануарското засилување на Манчестер Сити, Габриел Хесус, кој од Палмеирас се пресели во Манчестер за 32 милиони евра, во средата го постигна својот прв гол во Премиер лигата. Младиот напаѓач беше стрелец на третиот гол за Сити во победата над Вест Хем од 4-0.

Габриел Хесус е 19 годишен фудбалер кој кариерата ја започнал во Палмеирас, а сега ќе се пробива во Премиер лигата. Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола имаше интересен коментар за првиот гол на фудбалерот.

„Се коцкавме со неговиот трансфер. Тоа е како кога ќе купувате лубеница, морате да ја отворите за да видите дали е добра или не. Многу е талентиран, поседува одлична доза на агресивност на теренот и има добар менталитет. Сака да успее и таа желба многу му помага. Ние ќе му помогнеме да постигне нешто во светот на фудбалот“, рекол Гвардиола.

Сити со победата над Вест Хем се израмни со Ливерул на четвртото место на табелата во Премиер лигата. Двата тима имаат по 46 бода, односно еден помалку од Тотенхем и Арсенал кои се наоѓаат на делбата на втората позиција.

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Фудбал

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Read more

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Читај повеќе

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе