Гвардиола: Туре нема да игра додека не се извини неговиот агент

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, најави дека нема да го врати Јаја Туре во тимот, се додека неговиот агент не се извини за критиките поради изоставувањето на овој играч.

Целиот случај го предизвика невклучувањето на 33 годишниот играч во екипата за натпреварот во Лигата на шампионите. Агентот на Туре, Димитри Селук тогаш изјави дека со таквиот потег фудбалерот е понижен, а Гвардиола на тоа одговори: „Селук мора да се извини. Ако тоа не го направи, Туре нема да игра“.

Спорот продолжи на BBC Sport, а агентот преку нив кажа дека не знае за што треба да се извини и сугерираше дека Гвардиола би требало да поразговара со Јаја.

„Јаја си ја работи својата работа. Ќе видиме што ќе се случи. Неговиот договор истекува на крајот на сезоната, па потоа ќе биде слободен играч“ - изјави агентот Селук.

Гвардиола за играчот изјави дека му било тешко да го вклучи во тимот за натпреварот од Лигата на шампионите.

„Добро го познава, знам дека е добро момче, но еден ден потоа, неговиот менаџер почна со критиките. Во тој момент, Јаја испадна од комбинација. Како тренер не можам да прифатам дека кога играчот не игра, тој оди да се жали во медиумите“ - изјави Гвардила и додаде дека Селук немал храброст да му се јави, но секогаш постои можноста да му се извини преку медумите.

„Кога ќе се случи тоа, Јаја ќе биде дел од тимот и ќе има исти шанси како и секој друг фудбалер да игра на следните натпревари“ - изјави менаџерот на Сити.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Фудбал

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Read more

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Read more

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Read more

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Read more
 

Спорт

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на Олд Трафорд: Триумф на „Црвените ѓаволи“ во режија на Роналдо

Читај повеќе