Hakuto-R испрати фотографии од длабоката вселена

Приватното јапонско летало Hakuto-R ги направи првите фотографии по лансирањето со ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX.

„Додека се вршеа првите операции во контролниот центар, ја добивме првата фотографија снимена со камерата на сондата. Станува збор за фотографија на Земјата направена 19 часа по одвојувањето од ракетата. Тоа што на фотографијата изгледа како полумесечина всушност е Земјата“, соопштија од приватната компанија ispace.

URL

Ако сè оди според планот, Hakuto-R до Месечината ќе стигне во април и ќе врши „меко“ спуштање на лунарната површина. Потоа ќе испушти мал ровер наречен Rashid, кој припаѓа на вселенската агенција на Обединетите Арапски Емирати.

Со оглед на тоа што станува збор за тест лет, ispace има лесно темпо, а Hakuto-R го следи својот план. Планот на компанијата е да лансира втора мисија на површината на Месечината во 2024 година, а третата ќе биде за НАСА една година подоцна.

URL
Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе