HiPhi Z е кинески електричен седан со повеќе од 600 КС

HiPhi Z е уште еден кинески електричен автомобил кој привлече внимание со својот изглед и одличните перформанси.

Кина моментално има некои од најинтересните и најпродаваните електрични автомобили во светот. Некои локални компании може да се споредат со Tesla во однос на технолошкиот напредок и глобалната продажба, додека други ги продаваат своите автомобили само на домашниот пазар.

Добар пример е HiPhi Z, целосно електричен седан со футуристички изглед и импресивни способности, кој беше прикажан во видеото на каналот на YouTube Wheelsboy.

Иако изгледа како седан од иднината или како концепт, тоа не е така. Станува збор за сериски модел кој може да се купи во Кина за околу 88.000 долари.

Футуристичкиот дизајн крие првокласни технологии, како LED светла кои прикажуваат пораки кога автомобилот е паркиран, електрични врати со режим за прикажување, ротирачки и навалувачки централен дисплеј на контролната табла и друго.

Сепак, најголемо внимание сепак привлекува електричниот погон кој се состои од два електромотори на тркалата. Моторите испорачуваат повеќе од 600 КС и вртежен момент од 820 Nm, што е доволно за да се забрза седанот од 0 до 100 км/час за 3,8 секунди. Во подот има батерија со капацитет од 120 kWh, која овозможува автономија од 705 км со едно полнење.

Model Z не само што е брз, туку има и цврста каросерија и прецизно управување.

Remote video URL
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Авто новости

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Read more

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Read more

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе