Чек дис аут

Холанѓанец чувал шест браќа и сестри под земја и го чекал „крајот на светот“

16. октомври 2019 - 10:46 | А.С.

Семејство во северна Холандија девет години живеело во подрум „чекајќи го крајот на светот“, пренесуваат локалните медиуми.

Маж на возраст од 58 години под земја криел шест браќа и сестри на возраст од 18 до 25 години.

Биле најдени откако еден од нив побегнал и успеал да викне помош.

Холандскиот јавен сервис RTV објави дека семејството девет години се криело под земја бидејќи мажот ги убедил сите дека доаѓа крајот на светот.

Уште не е познато дали мажот е таткото на децата.

Најстариот брат кој успеал да побегне влегол во еден локален паб, нарачал пет пива, ги испил и потоа побарал помош.

„Поразговарав со него, ми кажа дека побегнал и дека му е потрбна помош, Потоа викнавме полиција“, рече сопственикот на пабот.

„Имаше долга коса, валкана брада, носеше стара облека и изгледаше збунето. Рече дека никогаш не одел во училиште, дека има браќа и сестри кои живеат на фармата, дека тој е најстариот и дека сака да стави крај на начинот на кој живеат.“

Полицијата веднаш извршила претрес и пребарување на имотот и зад плакарот во дневната соба нашле скали што воделе во подземните простории во кои живеело семејството.

Фармата што се наоѓа во близина на Рајнерволд, место од 3.000 луѓе, е скриена зад шумата, со мала бавча и една коза.

Еден од соседите за медиумите изјави дека гледал само еден човек таму и дека порано имало повеќе животни.

Локалниот поштар тврди дека во изминативе години таму не доставил ниту едно писмо.

Мајката на децата наводно починала одамна. Истрагата е во тек за да се утврди што точно се случило, колку време децата биле под земја и каква е нивната психофизичка состојба.

Коментирај