Honda го претстави хибридниот ZR-V за европскиот пазар

Honda ZR-V е во продажба во Јапонија речиси една година, а сега овој модел конечно пристигна и во Европа.

ZR-V ја пополнува празнината помеѓу моделите HR-V и CR-V и во Европа се нуди со 2.0-литарски мотор со хибридна технологија. Станува збор за 4-цилиндричен мотор кој се продава и во Јапонија, а комбинираната моќност е 181 КС и 315 Nm вртежен момент.

Деталите за перформансите сè уште не се објавени, но Honda ветува „силно забрзување споредливо со она на 3.0-литарски V6 мотор“ благодарение на SUS моторот што соработува со два електрични мотори во хибридниот склоп позајмен од Civic e:HEV. Силата се пренесува на предните тркала преку CVT менувач. Во Јапонија е можно да се добие електрифициран ZR-V со погон на сите тркала.

ZR-V е долг 4.570 mm и широк 1.840 mm, што го прави поблиску до големината на појдовниот CR-V отколку моделот од следната генерација. Со преклопување на задните седишта, капацитетот на багажникот се зголемува на 1.291 литри.

Продажбата започнува наесен.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе