Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Honda обично привлекува внимание со своите автомобили, но сега фокусот е на еден авион.

Јапонскиот производител го претстави авионот HondaJet Elite II на настанот European Business Aviation Convention and Exibition во Женева, Швајцарија, за кој вели дека е „најбрз во својата класа“, но и достигнува „најголема височина“ и има „најдолг дострел“.

Авионот има композитен труп и карактеристична конфигурација за поставување на моторот над крилото. Овој модел е придвижуван од два мотора GE Honda HF120, од ​​кои секој генерира по 930 кг потисок. Elite II лесно може да полета од писта долга 1.128 метри и да помине растојание од 2.865 километри со 4 патници без застанување. Од Honda велат дека се работи за авион со најголема кабина во класата, кој воедно е и најекономичен.

Стандардната конфигурација е наменета за 6 патници и еден член на екипажот, но има и верзија со 7 патници. Од Honda не открија многу за внатрешноста освен дека е подобрена акустиката, а авионот е опремен со авијациски системи за звук Bongiovi. Волуменот на багажниот простор е 1.756 литри.

Купувачите можат да изберат внатрешност Onyx или Steel, и двата со конфигурација executive club со двобојни кожни седишта што може да се прилагодат за максимална удобност. Внатре има и целосно затворен тоалет, додека самиот ентериер е опишан како „лесен и воздушен“ и „приватен и привлечен“.

Авионот е опремен со авионски пакет Garmin G3000 и автоматизирани системи за мраз, осветлување и притисок. Покрај тоа, Elite II ќе се нуди со функцијата Emergency Autoland, која „автоматски го контролира и приземјува авионот без човечка интервенција“. Системот е дизајниран да ги спасува патниците во ситуација кога пилотот е веројатно онеспособен.

Цените сѐ уште не се објавени, но Honda е сертифицирана од Американската вселенска администрација и очекува да биде сертифицирана и од Агенцијата за воздухопловна безбедност на Европската Унија.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Вести

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more
 

Гик

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе