HTC го претстави паметниот телефон Desire 22 Pro

Како што и најави, компанијата HTC денеска конечно го претстави својот најнов паметен телефон, наречен Desire 22 Pro.

Desire 22 Pro е најновиот модел од тајванскиот производител кој последниве години се фокусираше на VR технологијата. Смартфонот припаѓа на средниот опсег, има 6,6-инчен LCD екран со брзина на освежување од 120 Hz, а се напојува со процесор Snapdragon 695. Уредот се напојува со батерија од 4.520 mAh и е компатибилен со екосистемот Viverse на HTC и HTC VR производи, како што се слушалките HTC Vive Flow.

Компатибилноста со Viverse е главен продажен фактор бидејќи корисниците можат да пристапат до виртуелната содржина од Metaverse преку мобилен телефон и поврзаните HTC VR слушалки.

HTC нуди и Viverse Wallet, кој се користи за управување со дигитални средства како што се криптовалути и NFT директно преку мобилни телефони.

На задната страна на телефонот има главна камера од 64 MP (f/1.8), ултра широка камера од 13 (f/2.4) и сензор за длабочина од 5 MP. Селфи камерата од 32 MP (f/2.0) се наоѓа во дупчестиот исечок на екранот. Споменатиот процесор е комбиниран со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија која може да се прошири со microSD картичка.

Desire 22 Pro користи оперативен систем Android 12, а неговата батерија од 4.520 mAh поддржува 18W жичено, 15W безжично и реверзибилно безжично полнење. Сензорот за отпечатоци е поставен на страна, а уредот е отпорен на вода и прашина според IP67 стандардите.

Моделот ќе биде достапен во златна и црна боја, а во Европа ќе се продава по цена од 459 евра. Нарачките веќе се примаат, а испораките се очекуваат од 1 август.

Првите купувачи ќе добијат и ексклузивна дополнителна опрема, како што се маската на HTC отпорна на удари, безжичниот полнач на HTC и ексклузивен NFT подарок што може да се преземе преку апликацијата Viverse.

Remote video URL
Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Мобилни

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Read more

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Read more

Xiaomi ги претстави 12Т и 12Т Pro

Read more

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе