HTC на 28 јуни ќе го претстави смартфонот Viverse со VR и AR технологија

HTC нема претставено паметен телефон долго време, а уште подолго не сме виделе ниту еден flagship. Но, тоа наскоро ќе се промени.

HTC се подготвува за настанот што има намера да го одржи на 28 јуни, а на кој ќе претстави нов смартфон. Се шпекулира дека станува збор за уред фокусиран на VR и AR технологијата со длабока интеграција на сопствената метаверзна платформа со отворен код на HTC наречена Viverse. Телефонот требаше да биде претставен во април, но тоа не се случи поради проблеми во синџирот на снабдување.

Засега малку се знае за претстојниот уред. Познато е само дека ќе ги поддржува Vive Flow VR слушалките и дека би можел да ја поддржува апликацијата AR.

HTC наводно се здружил со Taiwan Mobile, Chunghwa Telecom и FarEasTone за да го продаде својот нов паметен телефон во нивното портфолио на производи.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Мобилни

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Read more

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Read more

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Read more

Колку чинат деловите за поправка на iPhone 15?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе