Huawei го претстави новиот оперативен систем HarmonyOS

Huawei го лансира новиот оперативен систем HarmonyOS.

Основачот на кинескиот технолошки гигант, Ричард Ју, на денешната конференција за развој на Huawei го претстави новиот оперативен систем.

HarmonyOS најпрво ќе биде употребуван во Кина, а подоцна планираат проширување и на глобално ниво. Во наредните три години ќе се користи на сите Huawei уреди.

Да се потсетиме дека откако американските компании ѝ откажаа соработка, Huawei се реши да развие сопствен оперативен систем кој ќе биде именуван HongmengOS (HarmonyOS). Според тврдењата од кинеската компанија, тој ќе биде побрз од главните конкуренти Android и iOS и ќе има повеќе распространета примена.

Како работи HarmonyOS?

HarmonyOS e отворен систем, што значи дека и други уреди ќе можат да се приклучат на него. Целта на HarmonyOS е да направи сопствен софтер кој ќе го користат најразлични уреди. Освен на смартфони, HongmengOS може да се користи и на рутери, мрежни свичови, таблери, компјутери, па дури и на дата центри.

Ју вели дека префрлувањето на новиот ОС ќе трае само еден до два дена и ќе биде едноставно и лесно.

реклама

Софтвер

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Read more

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Read more

Гик

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Читај повеќе

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Читај повеќе

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе