Huawei го претстави новиот таблет Mate Pad Pro

Кинескиот технолошки гигант Huawei го претстави својот нов таблет, 10,8 инчниот Mate Pad Pro.

Технолошките аналитичари сметаат дека Mate Pad Pro е одговор на 11 инчниот iPad Pro на Apple, но сега се познати неговите спецификации, па да ги воочиме разликите и сличностите.

Имено, Mate Pro има тенки рамки од 4,9 милиметри и предна камера од 8 мегапиксели. Исто така има и малку поголема резолуција на екранот од 2.560 x 1.600.

Mate Pad Pro со тастатурата наликува на iPad Pro. Таблетот тежи исто како и iPad Pro, околу 460 грама. Mate Pro е со дебелина од 7,2 милиметри и е нешто подебел за разлика од 5,9 мм. на iPad Pro.

Спецификации:

-Кирин 990 процесор и EMUI 10 втемелен на Android 10, така што најверојатно нема да има пристап до Google Play за меѓународните верзии.

-Главна камера од 13 мегапиксели и 128 GB интерна меморија.

Цената на металик-верзијата на таблетот на Huawei изнесува 470 долари или околу 420 евра, додека верзијата со 8 GB RAM и 256 GB интерна меморија изнесува 710 долари или 645 евра.

Сè уште не е познато дали и кога Мate Pad Pro ќе пристигне во САД и Европа.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Гик

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе