Huawei го претстави својот прв автомобил

Компанијата Huawei го претстави својот прв електричен автомобил развиен со групацијата BAIC.

Автомобилот под назив Arcfox Alpha S е целосно електричен модел кој го содржи хардверот и софтверот на Huawei додека BAIC е одговорен за производството.

Huawei и BAIC ќе понудат 2 различни модела, а тоа се Alpha S и Alpha S HI и секој од нив ќе има основна и напредна конфигурација. Тоа значи дека купувачите ќе може да нарачат 4 верзии од автомобилот на Huawei.

Arcfox Alpha S содржи Huawei Kirin 990A процесор кој овозможува 5G поддршка и користење на оперативниот систем HarmonyOS.

Aвтомобилот пристигнува со батерија од 93,5 kWh. Достапно е брзо полнење и со 10-минутно полнење може да се поминат 197 километри.

Достапно е и безжично полнење.

Продажбата започнува оваа година и цените почнуваат од 38.700 долари до 66.000 долари.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Авто новости

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Read more

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Read more

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе

Што ново подготвуваат од Dacia?

Читај повеќе