Huawei ќе отвори логистички центар за европскиот пазар во Словенија

Кинескиот технолошки гигант Huawei објави дека планира да формира централен регионален центар за Централна и Југоисточна Европа во Словенија, со изградба на централен магацин во близина на Љубљана.

Предвидено е магацинот да биде во близина на аеродромот Брник во Љубљана, со што ќе се зголеми важноста на пристаништето Копер како дестинација за 19 пазари во Европа.

Магацинот ќе се гради во две фази и треба да има 6.000 квадратни метри, а од него ќе се снабдуваат и 13 земји-членки на ЕУ и шест земји надвор од Унијата. Вредноста на инвестицијата во моментов се проценува на десет милиони евра.

Во магацинот ќе се отворат околу 40 нови работни места во Словенија, но и ќе ја зајакне позицијата на таа земја на мапата на повеќе од 170 пазари на кои работи Huawei.

Huawei во моментов преку пристаништетот Копер испорачува скоро 200.000 кубни метри товар од Кина до магацините во Унгарија и до други клиенти во Европа, а се проценува дека изградбата на нов голем магацин во близина на Брник ќе го скрати времето на испорака до европските клиенти. 

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе