Мобилни

Huawei Mate 20 Lite - партнер и портрет на современиот млад бизнисмен

14. септември 2018 - 15:32 |

Ако барате пример за тоа како се развива Huawei како бренд и компанија, само треба да ја разгледате главната серија Mate. Уште со основањето на династијата, Huawei Mate 10, се гледа посветеноста на Huawei кон иновации и надминување на сите предизвици. Овој дух на борба се претвори во омилен уред за деловни корисници ширум светот. Нејзиниот успех е предодреден со нејзиното име.

Колку добар паметен телефон што го заслужувам?

За изминатата година, серијата Mate стана предмет на восхит за многумина и директна поврзаност со бизнис елитата. Ова само по себе е знак за успех, но, исто така, носи допир на дистанцирање и непристапност. Несомнено, паметните телефони станаа одраз на статусот на нивниот сопственик, но тој факт има и таинствена страна - многу корисници едноставно одлучиле дека сè уште не заслужуваат уред од оваа класа.

Во срцето на системот за вредности на Huawei е грижата за корисникот. И кај сите потрошувачи, амбициозните млади луѓе кои во моментов се пробиваат во бизнисот и почнуваат да се искачуваат по скали на успехот, се токму оние луѓе на кои мисли новиот Mate 20 lite. Toj ги има сите клучни карактеристики на серијата Mate, софистициран стил, хардвер со високи перформанси и најиновативна технологија во сегментот, и е идеален и достапен избор за младите претприемачи ширум светот.

Како проекција на моќниот и харизматичен лидер, Huawei Mate 20 Lite има иновативна 6-инчни FullView двојна рефлексија, рефлектирајќи ја светлината на начин кој видливо ја збогатува палетата на бои. Врз основа на новиот модерен чипсет Кирин 710 и работи под новиот EMUI 8.2 интерфејс - добитна комбинација за најпрометните денови. Традиционалната моќ за Huawei е фотографијата и Мате 20 lite не е исклучок, тука имаме систем од 4 комори со вештачка интелигенција, кое е важно во светот на бизнисот.

Односот помеѓу убавината и симетријата

Во последниве години, се повеќе и повеќе производители се откажуваат од асиметрични дизајни, а Huawei Mate 20 lite е потврда на овој тренд. Тоа е двострано симетрично со заоблен стаклен корпус и брилијантни рабови - нешто што лесно ќе произлезе од позадината на другите деловни паметни телефони. Симетријата сепак не ги исцрпува најпрофитабилните картички во дизајнот. Технолошкиот напредок на компанијата му овозможи да има поголем 6,3-инчен дисплеј, како и подобрени пропорции од 4% во однос на куќиштето за прикажување. Реално, според големината, Mate 20 Lite е идентичен со неговите претходници, но рамките за прикажување се помали - горните се намалени за 67%, а пониските за 40%. Во поглед на боите, бизнисот не мора да значи црна или здодевна. Huawei Mate 20 Lite е достапен во три бои - црно, сафирно сино и платинско злато.

Huawei Mate 20 Lite е дизајниран да ги разбере разликите во критериумите за убавина на различните луѓе ширум светот, со цел да им се обезбеди најдобро средство за изразување на нивните идеи. За што станува збор - автоматски го препознава родот и типот на кожата на корисникот и веднаш ги нуди најдобрите можни филтри за софистицираност. Прецизниот алгоритам овозможува лицето и бојата на кожата да изгледаат светли и јасни дури и при слаба осветленост.

Одлуката на Huawei да се обложи на помоќна предна - селфи камера, и да ги спроведе во овој компактен производ цели 5 типа осветлување, познати во студиската фотографија покажува вистинско слушање и разбирање на потребите на клиентите.

HUAWEI Mate 20 lite е платформа, во која хардверот и софтверот се совршено интегрирани за постигнување на потребата за високи перформанси. Таа е базирана на quad чипсет од новата генерација Kirin 710, сопствено производство и првиот за Huawei по 12-нанометри процес, со обновен ISP за забрзана обработка на слики. Во термините на бројки и достигнувања, A73 јадрото во Kirin 710 е 75% помоќно од A53 во Kirin 653, а во термините на продуктивноста на графичкиот сметачки блок - GPU, Kirin 710 се претставува 2,3 пати подобро од Kirin 659.

Оттаму хардверот, моќната платформа е надополнета со 4GB RAM меморија и 3.750mAh батерија. Таа е управувана од EMUI 8.2, а во прилог, HUAWEI Mate 20 lite нуди и посебен AI Game Suite. Тој автоматски идентификува гејмерски апликации и ги алоцира потребните системски ресурси за да се обезбеди непречено извршување на гејмерските задачи.

Режимот "Континуирани игри" елиминира сите известувања и ги остава

само најважните (повици, аларми и предупредувања за ниска батерија). Во случај на прекин во мрежата за време на критичните моменти во играта, HUAWEI Mate 20 lite исто така подржува брза транзиција меѓу Wi-Fi и 4G врска, за да се обезбеди непречено искуство при играњето. Во бучна средина, HUAWEI Mate 20 lite користи вештачка интелигенција за потиснување на бучавата во позадината. Значи секој разговор и секоја врска е со највисок квалитет.

За повеќе информации, посетете: https://consumer.huawei.com/bg/

*Промотивен текст

Коментирај