Huawei Mate 30 се произведува и без компоненти од американските компании

Откако Америка ја стави на црната листа компанијата Huawei, многумина се прашуваат дали може кинескиот гигант да произведува паметни уреди без компонентите од САД. Одговор на тоа е новиот Mate 30 кој Huawei го произведе во потполност без американските компоненти.

Имено, анализата на USB и Fomalhaut Techno Solutions вели дека новопроизведениот Huawei Mate 30 воопшто не содржи компоненти од американските произведувачи, пишува Verge.

Бројните делови од американските производи ги замени со компоненти од јапонско и тајванско производство.

Сепак, да се потсетиме на изјавата на Лианг Ху: Huawei би сакал да продолжи да интегрира и купува компоненти од американските партнери. Ако тоа се докаже како невозможно поради одлуката на американската влада, нема да имаме друг избор освен да пронајдеме алтернативна понуда од изворите кои не се од САД.

Huawei не се ослободи во потполност од американските добавувачи иако на компанијата ѝ е забрането да соработува со повеќето од нив.

Компанијата наведе дека има залиха од компоненти од американските компании, а во меѓувреме се покажа дека кинеските уреди не се зависни од американските делови. На пример, Мate 30 Pro 5G и понатаму користи чипови од компанијата Qualcomm и Texas Instruments.

Технолошките аналитичари истакнуваат дека Huawei сака да ги искористи американските делови додека во потполност не добие забрана, но дека компанијата во потполност е подготвена за производство на мноштво од паметни телефони и без американските добавувачи.

Меѓутоа, останува прашањето дали нивните уреди ќе продолжат да се купуваат надвор од Кина.

Да се потсетиме дека Huawei Mate 30 беше претставен крајот на септември оваа година.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе