Huawei Mate X на преклоп: Актуелен и без Google апликациите

Кинеската компанија Huawei започна со продажба на својот телефон на преклоп, но без познатите апликации на Google и американските процесори, што е последица на санкциите од Вашингтон.
 
 
Mate X во Кина се продава по цена од 2.422 долари.
 
Во новиот телефон има Kirin 980 процесор и Balong 5000 супербрз чипсет кој ги поддржува сите мрежи, од 2G до 5G, како и кинеските алтернативи за Google апликациите за музика, мапи и друго.
 
Oд компанијата Huawei се очекува да ги претстават плановите за продажба за пазарот надвор од Кина.
 
САД, при крајот на јуни, на „црната листа“ ставија пет компании, меѓу кои е и кинескиот гигант Huawei, кој го обвинија како закана за американската национална безбедност.
 
реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Читај повеќе
  • filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Читај повеќе