Мобилни

Huawei Mate X на преклоп: Актуелен и без Google апликациите

18. ноември 2019 - 15:13 | М.С.
Кинеската компанија Huawei започна со продажба на својот телефон на преклоп, но без познатите апликации на Google и американските процесори, што е последица на санкциите од Вашингтон.
 
 
Mate X во Кина се продава по цена од 2.422 долари.
 
Во новиот телефон има Kirin 980 процесор и Balong 5000 супербрз чипсет кој ги поддржува сите мрежи, од 2G до 5G, како и кинеските алтернативи за Google апликациите за музика, мапи и друго.
 
Oд компанијата Huawei се очекува да ги претстават плановите за продажба за пазарот надвор од Кина.
 
САД, при крајот на јуни, на „црната листа“ ставија пет компании, меѓу кои е и кинескиот гигант Huawei, кој го обвинија како закана за американската национална безбедност.
 

Коментирај