Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

По гласините и протекувањето на спецификациите, Huawei официјално го потврди датумот на претставување на својата нова серија P60.

Новите флегшипи ќе ја видат светлината на денот на 23 март, а ќе бидат придружени од преклопниот смартфон Mate X3 и уште неколку нови производи.

На официјалниот Weibo профил на Huawei нема многу детали, но до самата презентација може да се очекуваат неколку тизери. Најновите гласини велат дека серијата P60 ќе се состои од најмалку два уреда, основниот P60 и P60 Pro.

P60 Pro треба да има главна камера од 50 MP (Sony IMX888), ултра широка камера од 50 MP (IMX 858) и сензор OmniVision OB64 од 64 MP со зумирање 3,5x. Основниот P60 доаѓа со главна камера од 52 MP (IMX789), ултра широка камера од 50 MP (IMX858) и телефото камера од 16 MP (IMX351).

Двата уреда ќе се напојуваат со процесорот од серијата 8 на Qualcomm, најверојатно Snapdragon 8 Gen 2.

Што се однесува до моделот Mate X3, преклопливиот уред ќе ја донесе следната генерација на сателитски комуникациски можности, односно ќе може да испраќа и прима текстуални и гласовни пораки преку сателит.

Тагови
реклама

Мобилни

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more
 

Гик

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Читај повеќе