Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

По гласините и протекувањето на спецификациите, Huawei официјално го потврди датумот на претставување на својата нова серија P60.

Новите флегшипи ќе ја видат светлината на денот на 23 март, а ќе бидат придружени од преклопниот смартфон Mate X3 и уште неколку нови производи.

На официјалниот Weibo профил на Huawei нема многу детали, но до самата презентација може да се очекуваат неколку тизери. Најновите гласини велат дека серијата P60 ќе се состои од најмалку два уреда, основниот P60 и P60 Pro.

P60 Pro треба да има главна камера од 50 MP (Sony IMX888), ултра широка камера од 50 MP (IMX 858) и сензор OmniVision OB64 од 64 MP со зумирање 3,5x. Основниот P60 доаѓа со главна камера од 52 MP (IMX789), ултра широка камера од 50 MP (IMX858) и телефото камера од 16 MP (IMX351).

Двата уреда ќе се напојуваат со процесорот од серијата 8 на Qualcomm, најверојатно Snapdragon 8 Gen 2.

Што се однесува до моделот Mate X3, преклопливиот уред ќе ја донесе следната генерација на сателитски комуникациски можности, односно ќе може да испраќа и прима текстуални и гласовни пораки преку сателит.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе