Hyundai Motorsport го подготви својот прв електричен тркачки автомобил

Green технологијата влегува и кај јужнокорејскиот производител кој во својата фабрика во Германија создаде електричен тркачки автомобил.

Официјалното претставување на новиот изум на Јужнокорејците е закажано за 10-ти септември во нивниот салон во Франкфурт.

„Веќе подолго време нашиот тим во Алценау напорно работеше развивајќи електричен автомобил, а наскоро ќе можеме плодовите од таа работа да ги споделиме со сите. Овој проект ветува една нова ера во нашата фирма отворајќи нови хоризонти во нашето тркачко учество“, вели Андреа Адамо, тим-директор во Hyundai Motorsport.

Фабриката на Hyundai во Германија се наоѓа во малото гратче Алценау, лоцирано во западниот дел на областа Долна Франконија во Баварија.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе