Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Hyundai најави дека во наредните неколку години ќе претстави нови електрични модели и тоа под брендот Ioniq.

Како за почеток се најавени 3 модели, а првиот ќе биде Ioniq 5 чија премиера е закажана за 23 февруари.

Ioniq 5 ќе биде компактен кросовер-купе, инпириран од концептот Hyundai 45 од Саемот за автомобили во Франкфурт 2019 година, а базата ќе биде модуларната E GMP платформа.

Според неофицијални информации, автомобилот ќе го движат 2 електрични мотори со 313 коњски сили, ќе има погон на сите четири тркала, а од 0 до 100 км/ч ќе забрзува за 5,2 секунди.

Првите испораки на Ioniq 5 First Edition во Европа се очекуваат во јуни или јули, а засега не е позната цената на овој автомобил.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Концепти

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе