И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Зачувувањето на вредноста на автомобилот зависи не само од моделот на самиот автомобил, туку и од неговата боја.

Ова се боите што автомобилите што најмалку губат во вредност…

Иако највообичаен избор на купувач на нов автомобил е една од неутралните бои, на пример, црна, сива, сребрена или бела, овие бои всушност ја туркаат вредноста на продажбата. Една неодамнешна студија потврди дека автомобилите со светли бои држат цена значително подобро на пазарот на половни автомобили.

Жолтиот автомобил по три години вреди дури 13,8 проценти повеќе од истиот сребрен модел. Црвената боја вреди 12,2 проценти повеќе, но неверојатен факт е дека секој беж модел вреди дури 27,6 проценти повеќе од просекот.

Ќе почувствувате најголема загуба на вредност доколку купите виолетов автомобил, бидејќи по три години тој ќе вреди 8,9 проценти помалку од просекот, додека во случајот со златото вредноста ќе се намали за 6,1 проценти.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Авто новости

Галерија на неделата: Ford Focus

Read more

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Read more

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Read more

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Галерија на неделата: Ford Focus

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Читај повеќе

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Читај повеќе
  • filter

Што ново ќе донесe Škoda Superb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе