И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

И една доза вакцина од Pfizer/BioNTech или AstraZeneca помага да се спречи развој на потешки форми на болеста за кои е потребна хоспитализација на лица со висок ризик постари од 80 години, покажаа првичните податоци од британско истражување.

Резултатите од истражувачкиот проект финансиран од компанијата Pfizer покажуваат дека ефикасноста од една доза од вакцината на Pfizer/BioNTech, која започна во Обединетото Кралство на 8 декември, беше 71,4 проценти две недели по вакцинирањето и спречи развој на тешка симптоматска форма на COVID-19 што може да резултира со хоспитализација на пациент чиј просечен животен век е 87 години.

Кога станува збор за вакцината на AstraZeneca, која започна да се воведува во Обединетото Кралство на 4 јануари, резултатите покажаа дека ефективноста на една доза по истите параметри е 80,4 проценти кај пациентите чија просечна возраст е 88 години.

„Овие првични резултати покажуваат дека британската програма за вакцинација против COVID-19 дејствува поуспешно отколку што се надевавме, рече Адам Фин, раководител на студијата на Универзитетот во Бристол.

Тој додаде дека резултатите покажале дека вакцините можат да го намалат развојот на потешки форми на вирусот кај постари лица кои припаѓаат на ризични групи и да го ублажат притисокот врз здравствените служби.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Наука

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Read more

Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе