И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Американскиот инвестициски фонд Raine Group нашол инвеститор од Блискиот Исток кој сериозно сака да го купи Интер од семејството Чан, јавуваат италијанските медиуми.

Tuttosport и Corriere dello Sport истакнаа како неименуван фонд од Блискиот Исток се подготвени да ги купи „Нераѕурите“ под условите поставени од сегашните сопственици, кои сакаат над 1 милијарда евра за клубот.

Семејството Чан сè уште треба да го отплати заемот од 275 милиони евра на Oaktree до 20 мај 2024 година, бројка што се зголемува на речиси 400 евра ако се пресмета каматата од 12%, или да ја рефинансира со двојни каматни стапки.

Разговорите меѓу страните напредуваат добро и Raine Group се уверени дека може да се постигне договор во наредните недели и месеци. Наскоро се очекува да пристигне конкретна понуда која ќе овозможи работите да тргнат напред.

Suning сепак би можел да одлучи да го задржи Интер, можеби наместо тоа да додаде нов малцински партнер, што ќе им дозволи да ги искористат предностите од новиот формат на Лигата на шампионите и претстојните промени на Светското клупско првенство.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе