И Кинезите слетаа на Марс

Кина успешно го спушти својот ровер на Марс, објавија кинеските државни медиуми, со што стана втора земја во историјата што го стори тоа.

Роверот Zhurong, именуван по богот на огнот во кинеската митологија, слета рано утрово во претходно избраната област на Марс, објави кинеската државна новинска агенција Xinhua.

Роверот се напојува со соларна енергија, тежи околу 240 килограми и носи шест научни инструменти. Подоцна ќе биде распореден за тримесечна мисија во потрага по знаци или докази за антички живот на површината на Марс.

URL

Орбитерот на Марс Tianwen-1  ќе го пренесе својот сигнал до роверот за време на својата мисија, а потоа ќе спроведе глобално истражување на планетата во текот на една марсовска година. Сондата помина три месеци во извидување на орбитата на областа за слетување пред да го ослободи роверот на површината.

Tianwen-1  беше лансиран со ракетата Long March 5 март од вселенскиот центар за лансирање Венчанг во Хаинан на 23 јули минатата година и помина седум месеци на пат кон Марс пред да влезе во својата орбита во февруари. Вселенското летало ја испрати својата прва фотографија на планетата од оддалеченост поголема од милион километри.

Сондата „ќе орбитира, слета и ќе го ослободи роверот во првиот обид и ќе ги координира набудувањата со орбитерот“, изјави научниот тим зад Tianwen-1 пред да слета роверот. „Ниту една планетарна мисија не била реализирана на овој начин“, додаваат тие.

Tianwen-1  е една од трите меѓународни мисии на Марс лансирани минатото лето, заедно со роверот на НАСА Perseverance, кој слета на Марс во февруари, и сондата на Обединетите Арапски Емирати, која исто така влезе во орбитата во февруари околу Марс. За разлика од американската и кинеската мисија, сондата на ОАЕ не е наменета за слетување на Марс, туку само за проучување на планетата од орбитата.

Сите три мисии беа лансирани приближно во исто време поради усогласувањето помеѓу Земјата и Марс од истата страна на сонцето, што овозможи поефикасно патување до црвената планета.

Remote video URL

Tianwen-1, чие име значи „Потрага по небесната вистина“, има за цел да собере важни информации за почвата на Марс, геолошката структура, околината и атмосферата и ќе бара знаци на вода на планетата.

Кинеската амбициозна вселенска програма беше во центарот на медиумското внимание минатиот викенд кога неконтролирана ракета од 40.000 килограи падна во Индискиот Океан - што наиде на замерки од НАСА за „неисполнување на стандардите за одговорност во врска со (нејзиниот) вселенски отпад“.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе