И на мажите им отчукува биолошкиот часовник

Кога станува збор за плодноста и раѓањето, секогаш се спомнува биолошкиот часовник на жената, но се заборава дека истиот тој часовник отчукува и за мажите. Плодноста на мажите опаѓа со годините, а според нова студија, мажите би требало да размислуваат за замрзнување сперма уште пред да наполнат 35 години.

Причина за тоа е што плодноста е помала кај повозрасните мажи, а со тоа нивните партнерки се изложени на повисоки ризици од компликации во бременоста и во текот на породувањето, како гестациски дијабетес, прееклампсија и предвремено пораѓање.

Бебињата од постари татковци се повеќе подложни на поголеми здравствени ризици, од срцеви проблеми до помала родилна тежина, а се наведува и дека се склони на некои когнитивни нарушувања, како аутизмот.

Во склоп на студијата се анализирани истражувања направени во последните 40 години, за да се дојде до краен заклучок дека годините на таткото влијаат на неговата плодност, бременоста и на здравјето на бебето.

„Иако е широко прифатено тоа дека физиолошките промени кои се случуваат кај жените по 35 година можат да влијаат на зачнувањето, бременоста и здравјето на бебето, повеќето мажи не сфаќаат дека и нивните години имаат слично влијание на тоа. Освен што со годините се намалува плодноста, се случуваат и други промени во спермата. Пример, како што со годините се намалува силата на мускулите, нивната флексибилност и издржливост, така кај мажите спермата губи дел од способностите во текот на животниот циклус“, објаснува Глорија Бакман, директорка на Женскиот Институт за здравје на Универзитетот Рутгерс и авторка на истражувањето.

Како можна причина за тоа се наведува природниот пад на нивото на тестостерон, а се намалува и квалитетот на спермата. Кога кај мажите квалитетот на спермата е лош може да дојде до наследни мутации во ДНК клетките, што значи дека постои поголем ризикот бебето да се роди со некое нарушување. Сето ова не значи дека мажите постари од 35 години не треба да имаат деца, туку да бидат луѓето свесни дека плодноста се намалува и кај мажите, особено ова на ум треба да го имаат паровите кои сакаат да основаат семејство.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Живот

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Read more

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Read more

Четири прашања кои треба да си ги одговорите пред да го смените работното место

Read more

Што значи жолта алертна фаза?

Read more

Магазин

  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
  • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе
  • play_arrow

Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тепачка во авион: Патници уапсени откако пијани одбивале да носат маски

Читај повеќе

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Читај повеќе

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Читај повеќе