И на мажите им отчукува биолошкиот часовник

Кога станува збор за плодноста и раѓањето, секогаш се спомнува биолошкиот часовник на жената, но се заборава дека истиот тој часовник отчукува и за мажите. Плодноста на мажите опаѓа со годините, а според нова студија, мажите би требало да размислуваат за замрзнување сперма уште пред да наполнат 35 години.

Причина за тоа е што плодноста е помала кај повозрасните мажи, а со тоа нивните партнерки се изложени на повисоки ризици од компликации во бременоста и во текот на породувањето, како гестациски дијабетес, прееклампсија и предвремено пораѓање.

Бебињата од постари татковци се повеќе подложни на поголеми здравствени ризици, од срцеви проблеми до помала родилна тежина, а се наведува и дека се склони на некои когнитивни нарушувања, како аутизмот.

Во склоп на студијата се анализирани истражувања направени во последните 40 години, за да се дојде до краен заклучок дека годините на таткото влијаат на неговата плодност, бременоста и на здравјето на бебето.

„Иако е широко прифатено тоа дека физиолошките промени кои се случуваат кај жените по 35 година можат да влијаат на зачнувањето, бременоста и здравјето на бебето, повеќето мажи не сфаќаат дека и нивните години имаат слично влијание на тоа. Освен што со годините се намалува плодноста, се случуваат и други промени во спермата. Пример, како што со годините се намалува силата на мускулите, нивната флексибилност и издржливост, така кај мажите спермата губи дел од способностите во текот на животниот циклус“, објаснува Глорија Бакман, директорка на Женскиот Институт за здравје на Универзитетот Рутгерс и авторка на истражувањето.

Како можна причина за тоа се наведува природниот пад на нивото на тестостерон, а се намалува и квалитетот на спермата. Кога кај мажите квалитетот на спермата е лош може да дојде до наследни мутации во ДНК клетките, што значи дека постои поголем ризикот бебето да се роди со некое нарушување. Сето ова не значи дека мажите постари од 35 години не треба да имаат деца, туку да бидат луѓето свесни дека плодноста се намалува и кај мажите, особено ова на ум треба да го имаат паровите кои сакаат да основаат семејство.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе