И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Швајцарската народна банка денеска ја зголеми основната каматна стапка на позитивно ниво, за првпат од почетокот на 2015 година, со што се придружи на поголемата група глобални економии што се обидуваат инфлацијата да ја ограничат преку повисоки трошоци за задолжување.

Референтната каматна стапка е зголемена за 0,75 процентни поени, на 0,5%.

Второто последователно зголемување на каматните стапки е во согласност со очекувањата на пазарот, а останува отворена можноста за натамошни зголемувања.

„Не може да се исклучи потребата од натамошно зголемување на референтната стапка за да се обезбеди стабилност на цените на среден рок“, се наведува во соопштението од Банката, при што се изразува и подготвеност за интервенција и на девизниот пазар доколку е потребно за да се обезбедат соодветни монетарни услови.

Истовремено, благо е зголемена и проценката на инфлацијата за тековната година, од 2,8 на 3%. Проценката за 2023 година е зголемена за 0,5 процентни поени на 2,4%, а за 2024 година за 0,1 процентен поен на 1,7%.

Во оценката за состојбата на националното стопанство, Швајцарската народна банка посочува дека таа ќе биде условена од забавувањето на економиите во странство и достапноста на енергијата на домашниот пазар.

Банката за оваа година предвидува раст на БДП од околу 2%, што е околу половина процентен поен послабо од претходно очекуваното.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Бизнис

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Read more

Пад на Волстрит петта недела по ред, рецесијата демне

Read more

Доларот блиску до највисоката вредност во последните 20 години

Read more

Данска пријави подводно истекување гас од гасоводот Северен поток 2

Read more
 

Вести

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе

Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Читај повеќе

Европа се врти в десно: Победата на Мелони во Италија е само дел од лавината 

Читај повеќе

Угостителите и хотелиерите ќе добијат поддршка од владини мерки, казината, банките и рудниците нема

Читај повеќе