И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Американските центри за контрола и превенција на болести (CDC) велат дека делта сојот на коронавирус, кој е многу заразен, може да го пренесат и вакцинирани и невакцинирани лица.

Во внатрешниот документ што го имаше на увид Washington Post, CDC апелира до персоналот да го смени пристапот кон пандемијата поради делта варијантата, како и да ја претстави опасноста од нов вид на јавноста, објави „Гласот на Америка“.

Исто така, се наведува дека постојат докази дека заболените со делта сојот често завршуваат во болница или фатално.

Сепак, од CDC, исто така, посочуваат дека вакцините покажале висок степен на ефикасност во спречувањето на развојот на сериозна клиничка слика или смрт.

CDC посочуваат дека, иако шансите вакцинираните да се заразат се значително помали, тие исто така можат да го пренесат вирусот на други луѓе, како и на оние кои не се вакцинирани.

Најпознатиот експерт за заразни болести во САД, Ентони Фаучи, рече дека се надева дека американските регулаторни агенции ќе издадат дозвола за трајна употреба на вакцини следниот месец, наместо сегашната итна, и дека се надева дека тоа исто така може да го убеди луѓето да се вакцинираат.

Американскиот претседател Џозеф Бајден најави дека вработените во федералните агенции мора да бидат вакцинирани, а доколку не сакаат, мора да носат маски и редовно да се тестираат.

Бајден, исто така, објави дека новите мерки и ограничувања се „веројатни“ поради ситуацијата со коронавирусот, но тој исто така рече дека се надева оти „луѓето ќе разберат колку е важно да се вакцинираат“.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе

Зошто љубовта умира?

Читај повеќе