И во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

Корисниците на печки на дрва или пелети во Германија есенва се соочуваат со драстично зголемување на цените, соопшти денеска Федералното биро за статистика во Визбаден.

„Цените на огревното дрво и на пелетите во август се повисоки за 86 отсто во однос на истиот период лани“, се вели во соопштението на Федералниот завод за статистика.

Значителниот раст на цените се објаснува од една страна со зголемената побарувачка, а од друга со зголемените трошоци за транспорт и работна сила.

Конкретно, цената на пелетите порасна за 108 отсто, што е забележително повисока од стапката на поскапување во другите сектори, која во просек изнесува 45 отсто.

Германската влада со години го субвенционира купувањето на печки на пелети како еколошки одржливо огревно дрво. Од почетокот на војната во Украина, побарувачката за печки на дрва и пелети во Германија нагло се зголеми.

Министерството за заштита на животната средина предупреди за законски пропишаните количества ситни честички за печки на дрва. Дозволени се само понови печки со вградени филтри, како и модернизирани постари печки.

Според податоците на ова министерство, печките на дрва предизвикуваат повеќе микрочестички во воздухот отколку сообраќајот.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Свет

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Read more

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Read more

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more
 

Вести

Кривична пријава за полициски командир во Виница

Читај повеќе

Театарот „Сенки и облаци“ објави повик за уметнички резиденцијален престој

Читај повеќе

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Читај повеќе

СДСМ: Скопје е пред банкрот

Читај повеќе

Почна етапната исплата на пензиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Читај повеќе

Паѓаат цените на нафтата

Читај повеќе

Изменет сообраќаен режим во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Пендаровски: Судски совет се избрука

Читај повеќе