И во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

Корисниците на печки на дрва или пелети во Германија есенва се соочуваат со драстично зголемување на цените, соопшти денеска Федералното биро за статистика во Визбаден.

„Цените на огревното дрво и на пелетите во август се повисоки за 86 отсто во однос на истиот период лани“, се вели во соопштението на Федералниот завод за статистика.

Значителниот раст на цените се објаснува од една страна со зголемената побарувачка, а од друга со зголемените трошоци за транспорт и работна сила.

Конкретно, цената на пелетите порасна за 108 отсто, што е забележително повисока од стапката на поскапување во другите сектори, која во просек изнесува 45 отсто.

Германската влада со години го субвенционира купувањето на печки на пелети како еколошки одржливо огревно дрво. Од почетокот на војната во Украина, побарувачката за печки на дрва и пелети во Германија нагло се зголеми.

Министерството за заштита на животната средина предупреди за законски пропишаните количества ситни честички за печки на дрва. Дозволени се само понови печки со вградени филтри, како и модернизирани постари печки.

Според податоците на ова министерство, печките на дрва предизвикуваат повеќе микрочестички во воздухот отколку сообраќајот.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Свет

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Read more

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Read more
 

Вести

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе

Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Читај повеќе

Европа се врти в десно: Победата на Мелони во Италија е само дел од лавината 

Читај повеќе