И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

По Twitter и Facebook, сега профилот на Доналд Трамп е блокиран и на YouTube.

YouTube објави дека се избришани одредени видеа од каналот на американскиот претседател во заминување и воедно му е ставена блокада една недела да не може да прикачува нови и да стримува во живо. Како изговор за ваквата постапка YouTube наведе дека Трамп го прекршил правилото против поттикнување насилство.

Платформата за интернет видеа беше последната голема социјална мрежа кои ги пренесуваше пораките на Трамп откако тој се соочи со блокада од Twitter и Facebook. Воедно, YouTube најави дека е можно еднонеделната блокада да му ја продолжи доколку оцени дека има потреба за такво нешто.

URL

Додатно на тоа, YouTube на неодредено време ја оневозможи опцијата за коментирање кај сите достапни видеа на Трамп.

Блокадата беше очекувана со оглед на тоа што неколку организации за човекови права ги повикаа компаниите кои се рекламираат на YouTube да престанат да го прават тоа со цел да извршат притисок кон видео мрежата да ги следи постапките на Twitter и Facebook во однос на Доналд Трамп.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Интернет

Google забрани апликации со милиони преземања

Read more

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе