И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

По Twitter и Facebook, сега профилот на Доналд Трамп е блокиран и на YouTube.

YouTube објави дека се избришани одредени видеа од каналот на американскиот претседател во заминување и воедно му е ставена блокада една недела да не може да прикачува нови и да стримува во живо. Како изговор за ваквата постапка YouTube наведе дека Трамп го прекршил правилото против поттикнување насилство.

Платформата за интернет видеа беше последната голема социјална мрежа кои ги пренесуваше пораките на Трамп откако тој се соочи со блокада од Twitter и Facebook. Воедно, YouTube најави дека е можно еднонеделната блокада да му ја продолжи доколку оцени дека има потреба за такво нешто.

URL

Додатно на тоа, YouTube на неодредено време ја оневозможи опцијата за коментирање кај сите достапни видеа на Трамп.

Блокадата беше очекувана со оглед на тоа што неколку организации за човекови права ги повикаа компаниите кои се рекламираат на YouTube да престанат да го прават тоа со цел да извршат притисок кон видео мрежата да ги следи постапките на Twitter и Facebook во однос на Доналд Трамп.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Интернет

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе