ИАТА: Коронавирусот до 30 јуни откажа над два милиона летови низ светот

До крајот на јуни во светот, заради пандемијата од коронавирусот, се откажани повеќе од два милиона летови, што ќе предизвика загуби од околу 252 милијарди долари, се наведува на сајтот на Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА).

Откажувањето на летовите е една од мерките на која беа присилени агенциите за воздушен сообраќај заради заштитата на своите вработени и патниците.

ИАТА, на својот сајт соопшти кои аеродроми во светот се затворени и кои летови се откажани, но дава и насоки за патниците како да се однесуваат доколку веќе мораат да патуваат.

Асоцијацијата наведува дека ги следи сите случувања важни за развојот на болеста, заедно со Светската здравствена организација и дека во согласност со тоа ќе ги издава следните соопштенија.

„Останете силни. Ќе ја надминеме оваа криза и ќе продолжиме да го поврзуваме светот“, изјави главниот извшрен директор на ИАТА Александр де Жунјак.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Бизнис

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Read more

Вести

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Читај повеќе

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Читај повеќе

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Читај повеќе

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Читај повеќе

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Читај повеќе

Чулев: Во наредниот период ќе објавиме информации за отворените истраги во кои се инволвирани функционери

Читај повеќе