Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Милан денеска соопшти дека Златан Ибрахимовиќ подлегнал на операција на левото колено по што сега го чека долга пауза.

Златан Ибрахимовиќ сезонава го мачеа повреди и поради тоа не се наигра играјќи 23 натпревари во Серија А од можни 38, а во последно време само влегуваше од клупата при крајот на натпреварите. Последниот натпревар на кој беше стартер и воедно на кој одигра 90 минути беше на 17 јануари.

Новиот италијански шампион соопшти дека 40-годипниот ветеран направил антроскопска операција на левото колено во болницата Жан Мермоз во Лион. Д-р Бертран Сонери-Коте ја извршил операцијата во присуство на клупскиот доктор Стефано Мацони.

Милан тврди дека оперативниот зафат бил закажан долго време, и додаде дека напаѓачот нема да се врати на терен за најмалку 7 месеци, а најмногу 8. Токму оваа операција излезе и дека е причината поради која Ибра го одби повикот на репрезентацијата на Шведска за настап во претстојната Лига на нации.

Ибра ги одигра последните 18 минути на натпреварот со Сасуоло со кој се спушти завесата во Серија А, а потоа и го крена пехарот, популарното Скудето.

Согласно прогнозите Ибра на зелениот терен би требало да се врати некаде во јануари 2022 година, кога веќе ќе има наполнето 41 година. Италијанските медиуми тврдат дека операцијата нема да влијае на тоа Милан да му понуди нов договор на Швеѓанецот.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Фудбал

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Read more

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Read more

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Read more

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе