Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Шведска денеска го дочека враќањето на 42-годишниот Златан Ибрахимовиќ во националниот тим пред воведните квалификациски натпревари за ЕУРО 2024, а напаѓачот на Милан, помалку безобразно, се прогласи за минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација.

Ибрахимовиќ неодамна се врати на терените по пауза од 14 месеци поради повреда на коленото и реализираше пенал за Милан против Удинезе, со што стана највозрасниот фудбалер кој постигнал гол во историјата на Серија А.

Пред него сега е дуелот на Шведска против Белгија в петок во Стокхолм во воведното коло од евроквалификациите.

„Доколку се чувствувам добро и доколку селекторот ме одбере, ќе му помогнам нему, на екипата и на својата земја да дадат сè од себе. Затоа мислам дека на овие мои години не можете да размислувате за иднината, мислите на сегашноста - дури и кога јас сум минатото, сегашност и иднина“, им изјави Ибрахимовиќ со иронична насмевка на шведските новинари.

Со 62 гола на 121 натпревар Ибрахимовиќ е најдобриот стрелец во историјата на Шведска, но последниот гол во репрезентативниот дрес го постигна во ноември 2015 година. Но, Ибра по ЕУРО 2016 се пензионираше од репрезентацијата, а се врати од пензија во март 2021 година за потоа да отсуствува поради повреда.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе