„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Офанзивата на Јувентус од следниот месец ќе се засили со Дејан Кулушевски, 20-годишниот Швеѓанец со македонско потекло кого „Старата дама“ во јануари го донесе од Аталанта за 30 милиони евра.

Кулушевски ја помина сезоната на позајмица во Парма каде за само половина година успеа да се избори за трансфер во италијанскиот првак, а шест месеци подоцна да стане најдобриот млад играч во Серија А, според порталот Football Italia.

Швеѓанецот со македонско потекло ја заврши сезоната во Парма со впечатливи бројки: во 39 натпревари заби 10 голови и намести 9, што за млад играч во Калчото кој претходно играл за просечна екипа, е квалитетен учинок.

Parma... Sono venuto come un ragazzo e vado via come un uomo.. Parma, ho dato tutto per voi... anche quando avevo...

Posted by Dejan Kulusevski on Wednesday, August 5, 2020

Очекувањата во Торино сега се огромни бидејќи тренерот Маурицио Сари го смета Кулушевски за еден од стожерните играчи и за огромна помош на Кристијано Роналдо кој сезонава се напати играјќи за бледиот Јуве кој успеа да го освои Скудетото со бод пред Интер.

Португалецот од соиграчи во нападот го имаше Пауло Дибала, а останатите колеги имаа сезона која сите би сакале што побрзо да ја заборават.

Кулушевски, кого во Шведска поради конституцијата, начинот на игра и балканското потекло го нарекуваат „новиот Златан Ибрахимовиќ“, веќе се спријателил со Роналдо, кој според Football Italia бил импресиониран од него.

„Го запознав и тоа беше многу возбудливо. Кога дојдов да потпишам за Јувентус, Кристијано дојде во клупските простории заедно со Кјелини, Буфон и Бонучи за да ме пречека лично. Се шегувавме, ама за содржината на тие шеги нема да зборувам јавно“, откри Кулушевски за Tuttosport.

Remote video URL

Тој сепак е поимпресиониран од Пауло Дибала. Италијанските медиуми пишуваат дека негов идол е Аргентинецот и дека главна цел му е да го освои трофејот од Лигата на шампиони со Јуве.

Сари го гледа како десетка, веднаш зад напаѓачот, иако младиот Дејан може да игра на двете крилни позиции, како и во шпиц позиција.

„Од јануари внимателно ги гледав сите натпревари на Јувентус за да ја разберам играта и да видам што можам да ѝ дадам на екипата. Фантастични се. Сари целосно се фокусира на доминација и посед на топката, а играчите се многу блиски. Во Јувентус ќе најдам фудбал каков што сакам, со многу посед, а важно е и многу да се движиш“, рече Кулушевски.

Remote video URL
реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Фудбал

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Read more

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Спорт

Док Риверс повеќе не е тренер на Клиперс

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал не успеа да ги казни грешките на Ливерпул

Читај повеќе

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе