Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Златан Ибрахимовиќ ќе ја соопшти одлуката дали ќе остане активен играч или ќе се пензионира по последниот натпревар на Милан оваа сезона.

Моментално водечкиот тим во Серија А ќе го одигра тој натпревар в недела против Сасуоло, а потоа треба да се знае дали шведскиот напаѓач ќе продолжи да настапува за него.

Со полни 40 години и договор до крајот на јуни, сите опции се отворени. La Gazzetta dello Sport наведува дека Ибра би можел да ја продолжи својата играчка кариера, не нужно во Милан, но и да потпише продолжување за актуелниот клуб. Се споменува и опцијата за прекин на кариерата и во тој случај би можел да преземе некоја од директорските места во Милан.

На Милан му треба само еден бод во последниот натпревар од сезоната за титулата шампион на Италија, прва по сезоната 2010/2011 и 19. вкупно. Ибрахимовиќ поради повреди, а поради тактичките замисли на тренерот Стефано Пиоли во 2021/2022 не играше премногу. Тој собра 22 првенствени натпревари, но во просек имаше 44 минути во нив и постигна осум гола.

Сепак, неговото влијание врз успехот на тимот е многу видливо и италијанските медиуми ги истакнуваат неговите заслуги во трансформацијата на клубот. Тој веднаш по враќањето во Милан го врати тимот во Лигата на шампионите, а сега се бори и за титулата за која навивачите сонуваат повеќе од десет години.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе