Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Шведскиот ас вели дека пензионираниот Бразилец Роналдо е убедливо најдобриот играч во историјата на фудбалот.

Не Кристијано Роналдо, не Лео Меси, ниту пак Пеле или Диего Марадона. За Златан Ибрахимовиќ најдобриот играч во целата историја на фудбалот е оној првиот Роналдо.

„Нема потреба да го опишувам Роналдо, Феноменот“, рече Ибра зборувајќи за Discovery Plus.

„Отсекогаш велат дека постојат играчи кои ја играат играта и играчи кои се играта. За мене, Роналдо е фудбал. Кога го гледавме како игра, сите сакаа да играат како него и да бидат како него“, вели Швеѓанецот.

„Начинот на кој се движеше, начинот на кој трчаше, како изведуваше 'змија'. Само поради стилот на неговото движење тој за мене е најголемиот фудбалер во историјата, без двоумење“.

Роналдо својата професионална кариера ја играше од 1993 до 2011 година. Почна во младинските категории на Саун Кристоваун, а на сениорско ниво дебитираше во дресот на Крузејру. Потоа играше за ПСВ, Барселона, Интер, Реал Мадрид, Милан и Коринчјанс.

Својот зенит го имаше на Мундијалот 2002 кога на Бразил му ја донесе петтата и последна титула светски шампион постигнувајќи 7 голови на патот до пехарот.

Како и самиот Ибра, и Роналдо никогаш не ја освои Лигата на шампионите, пехарот кој му недостасува.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе