Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Златан Ибрахимовиќ го затвори музичкиот фестивал Санремо покажувајќи една поинаква страна од себе.

Неговиот говор беше помалку дрзок и поскромен од неговите вообичаени изјави, а шведскиот фудбалер испрати и многу впечатлива порака.

Асот на Милан беше специјален гостин на четири од петте вечери на еден од најстарите музички фестивали во светот, а по тој повод донираше и 200.000 евра во добротворни цели.

На самиот крај, Ибрахимовиќ одржа многу моќен и инспиративен говор.

„Сите го знаеја Златан и пред овој фестивал. Тогаш, зошто Златан дојде овде? Затоа што тој сака предизвици, адреналин, можност да напредува. Ако не си поставиш предизвик, нема да напредуваш.

Кога ќе излезете на терен, можете да изгубите или да победите. Одиграв 945 натпревари, на многу победив, но не на сите. Освоив 11 шампионски титули и изгубив некои. Јас сум Златен и без победа на секој натпревар. Јас сум Златен и кога победувам и кога губам.

Постигнав 500 погодоци, но некои шанси ги промашив. Некои пенали не завршија добро. Но, неуспехот не е спротивност на успехот, неуспехот е дел од успехот. Да не направиш ништо е најголемата грешка што може да ја направиш.

Ако Златан греши, значи и вие можете да згрешите. Важно е да работите на промените секој ден - да бидете посветени, упорни, сконцентрирани. Дојдов на овој фестивал за да ви кажам дека секој од вас може да биде Златан, а јас сум сите вие. Ова не е мојот фестивал, туку фестивал на цела Италија. Ви благодарам, Италија, мојот втор дом“, рече Ибрахимовиќ.

Швеѓанецот не е првиот фудбалер кој се појавил на Санремо – големи фудбалски имиња како Роберт Баџо, Франческо Тоти или Антонио Касано биле гости на овој фестивал пред него.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Стил

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Read more

Ќерката на Дејвид Хаселхоф е првиот плус-сајз модел на насловната на Playboy

Read more

Ванда по танга на Instagram, Икарди се појави во коментари

Read more

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе