Иџе се враќа во ТЦР шампионатот

 Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски-Иџе, викендов на автодромот „Гробник“ во Хрватска ќе ја почне сезоната во ТЦР натпреварувањето на Источна Европа. Утре тој ќе вози на квалификациите, а в недела предвидено е да настапи на двете трки.

– Со силна возбуда можам да споделам дека се враќам на тркачките патеки годинава, како што и најавив претходно. Во моментов заедно со мојот тим сме во Хрватска, каде викендов нè очекува тркатата на автодромот „Гробник“. Ќе се натпреварувам со фантастични возачи, вкупно 17. Едвај чекам сезоната да започне, за да можам на тркачката патека да се сретнам со сите пријатели, со кои вообичаено ги делиме тркачките предизвици, вели Стефановски.

Автомобилскиот ас Весниќ беше дел од мојот тим, кога возев на трката во Имола.Тој во оваа сезона на ТЦР Источна Европа, влегува како бранител на титулата. Борковиќ пак е двократен европски шампион. И тој е искусен возач, кој ќе се натпреварува во целокупната сезона на ТЦР Источна Европа 2020. Душан беше шампионот на ЕТЦЦ во 2015 година, а на овој шампионат ќе ги брани боите на М1РА Расинг. Душан беше и дел од WTCC шампионатот во минатото. Ќе биде многу интересно.“ –открива Стефановски. Тој додава дека меѓу возачите се наоѓа и неговиот ривал од ЕТЦЦ шампионатот 2017, Петар Фулин, додава Стефановски.

Стефановски за трката во Хрватска вели дека ќе биде вовед за првиот викенд од август и трките на ТЦР Италија, кое пак важи за главно натпреварување за оваа година. 

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе