Идеална за во летните горештини: Старински рецепт за грчка салата

Летото може да биде незгодно кога станува збор за планирањето на оброците.

Високите температури често влијаат на желбата за оброци кон кои вообичаено се вртиме со желба, па затоа ги избираме оние намирници кои се лесни и лесно сварливи.

Што велите за салата за појадок, ручек, вечера…. Или сето горенаведено? Докажано е дека салатата има голем број здравствени придобивки, а исто така е одличен избор бидејќи може да се подготви на многу начини.

Ова е рецепт за познатата грчка салата, онака како што ја прават бабите на грчките острови.

Состојки:

виолетов кромид

лажица оригано

лажица вински оцет

сол, бибер, маслиново масло

мала главица зелена салата

125 грама црни маслинки без семки

400 грама фета сирење

неколку домати, црвени и жолти

краставица

половина лимон

Подготовка:

Краставицата, доматите, зелената салата и кромидот исечкајте ги крупно. Потоа додадете маслинки и на крај фета сирењето. Измешајте и оставете ја салатата да отстои околу 15 минути. Кога ќе се олади салатата треба да се зачини со маслиново масло, оригано, сол и бибер. Салатата се служи ладна.

Како салатата влијае на нашето здравје?

Салатата има бројни здравствени придобивки, а еве како позитивно влијае на вашето здравје:

– Содржи здрави масти

– Содржи многу хранливи материи

- Често е богата со влакна

- Помага при слабеење.

реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе