Здравје

Идеални оброци за на работа

13. март 2018 - 15:42 | М.Д.

Се може да се случи во текот на еден работен ден – од неочекувани состаноци, па до огромна количина на работа. Во такви ситуации, многу е важно да имате добар оброк кој ќе ви даде доволно енергија за да го елиминирате чувството на глад. Наместо брза храна, на работното место чувајте продукти од кои ќе направите многу вкусни јадења.

Пченкарен леб

Сендвичите се многу хранливи и бргу се подготвуваат. Пченкарниот леб има полно заситени протеински влакна, а меѓу двете парчиња леб ставете било што и ќе добиете вкусно и лесно јадење.

Бадеми и путер од бадеми

Бадемите се одличен извор на протеини и добри масти, па ќе ве држат сити со часови. Во комбинација со јогурт и путер од бадеми намачкан на леб, се добива одличен вкус. Внимавајте на количината бадеми која ја имате на работното место, бидејќи можете да се доведете до ситуација постојано да грицкате бадеми.

Јогурт без маснотии

Ако во јогуртот ставете парчиња овошје или лешник, ќе добиете многу хранлив оброк. Купете поголемо пакување и јадете толку колку што ќе ви е потребно за да издржите до крајот на работното време.

Туна во конзерва

Конзерва туна е богата со протеини и не бара подготовка. Додадете малку мајонез или сенф за побогат вкус.

Овошје

Овошјето може да ви служи за подготовка на најразновидни оброци. Јогуртот ќе биде вкусен затоа што сте му додале благо и сте ја поправиле текстурата.

Коментирај