Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Брзо се подготвува, а е вкусно. За овој рецепт можете да користите било која паста, по ваш избор, дали тоа ќе бидат фузили, шпагети, макарони итн.

Потребни состојки:
  • 150 gr тестенини по избор
  • 50 gr сува сланина исечкана на коцки
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица кисела павлака
  • малку лута пиперка
  • бибер
  • сол
Подготовка:

Сварете ги тестенините според упатството. Сланината исечкајте ја на коцки, посолете ја и пропржете ја во маслиново масло да се растопи.

Во истото масло пропржете го и ситно исечканиот кромид (препорачливо е да е црвен) и додајте сечкан лук. Оваа мешавина истурете ја врз тестенините, додадете павлака, лута пиперка и бибер.

Сè добро измешајте, а потоа врз тестенините посипете од пржената и крцкава сланина.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе