Идеја за брз ручек: Прокељ со сланина во кремаст сос

Потребни состојки:

300 г сланина

2 лажици путер

1 кг прокељ

4 чешниња лук

400 мл павлака за готвење

100 г моцарела

150 г пармезан

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте го прокељот, исчистете го и исечете го на половина. Во голема тава пропржете ја исечканата сланина, па префрлете ја на хартија за да се исцеди.

Додајте путер во тавата, а потоа прокељот и зачинете го сол и бибер. Пржете неколку минути со повремено мешање.

Додајте го исечканиот лук и пржете го со прокељот околу 1 минута. Додајте павлака, намалете ја температурата и пржете го неколку минути. Ставете ја пржената сланина, па измешајте. Наросете го прокељот со моцарела и пармезан и печете уште 10-15 минути.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more

Идеја за појадок: Мафини со јајца и сланина

Read more

Предлог за ручек: Пилешко во соја сос и мед

Read more

Здраво и вкусно: Палачинки без јајца и млеко

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе