Идеја за десерт: Чизкејк во чаша

Вкусен и освежителен десерт кој може да го подготви секој.

Состојки:

200 гр. бисквити

200 мл слатка павлака

200 гр. крем сирење

400 гр. јагоди

100 гр. путер

50 гр. шеќер

Начин на подготовка:

Смелете ги бисквитите и додајте растопен путер. Добиената смеса додајте ја на дното на чашата во која ќе го сервирате чизкејкот, изладете го на собна температура и ставете го во фрижидер за да се стегне.

Измијте ги и исечкајте ги јагодите, а втората половина оставете ја за декорација. Динстајте ги јагодите со шеќер и малку вода додека да добиете сос кој е малку поредок од џем.

Слатката павлака изматете ја со миксер и измешајте со крем сирење. Со оваа смеса наполнете ги чашите, прелијте со изладениот сос и украсете со јагоди. Оставете го чизкејкот во фрижидер најмалку 1 час.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе