Идеја за десерт: Чоколаден колач

Десерт со овошје и два вида чоколадо.

Потребни состојки:

За подлога

175 г чоколадни бисквити

55 г путер

225 г црно чоколадо

225 г млечно чоколадо

55 г шеќер

350 г крем сирење

425 мл хопла

5 лажици Baileys

Јагоди

Какао

Начин на подготовка:

Растопете го путерот. Растопете го чоколадото и оставете го да се излади. Измелете ги бисквитите и промешајте ги со растопен путер. Подготвената смеса ставете ја на дното на калапот па ставете ја во фрижидер.

Користете тава со пречник од 20 сантиметри.

Измешајте ја хоплата во цврст шлаг. Потоа измешајте го крем сирењето со шеќер. Додајте шлаг, растопено чоколадо и Baileys и соединете ја смесата.

Смесата со чоколадо додајте ја врз чоколадната подлога од бисквити. Израмнете и оставете го колачот во фрижидер неколку часа.

Пред служење декорирајте со какао и свежо овошје.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more

Идеја за појадок: Мафини со јајца и сланина

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе