Идеја за десерт: Колач со јаболка и чоколаден прелив

Овошен колач со чоколаден прелив, за убав почеток на неделата.

Потребни состојки:

 • шолја пченичен гриз
 • шолја масло
 • шолја брашно
 • половина шолја млеко
 • лажичка цимет
 • прашок за пециво
 • 1 јајце
 • 7 лажици шеќер
 • 2 рендани јаболка

За прелив:

 • 4 лажици масло
 • 4 лажици млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 100 г чоколадо

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот, а потоа додадете ги останатите состојки и добро измешајте.

Добиената смеса сипете ја во подмачкан плех (со брашно и масло). Печете во претходно загреана рерна на 220 степени, околу 30 минути.

Кога колачот ќе биде при крај од печењето, подгответе го преливот така што на умерена температура ќе ги стопите сите состојки, па прелијте го врелиот колач.

Кога ќе се олади, исечете го и послужете го овошниот колач.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Рецепти

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Read more

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more
 

Магазин

Како да го дисциплинирате детето во зависност од неговата возраст?

Читај повеќе

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Читај повеќе
 • play_arrow

Сите ѝ се смеат на Парис Хилтон за одењето по модната писта

Читај повеќе

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Читај повеќе
 • play_arrow

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе

Грижата за домот го продолжува животот

Читај повеќе

Суперхрана што помага против висок холестерол

Читај повеќе
 • play_arrow

Зошто авиони и дронови не може да летаат над Дизниленд?

Читај повеќе

Храбро, разиграно, во боја: dm ја бои оваа есен во шарени бои

Читај повеќе