Идеја за десерт: Лава колач

Пробајте го овој превкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

1 јајце

1 жолчка

1 лажица шеќер

50 г чоколадо

50 г путер

3 лажици брашно

Начин на подготовка:

Едно цело јајце и една жолчка ги матите со миксер заедно со шеќерот. Жолчката го прави покремаст чоколадниот дел кој потоа истекува. Растопете го чоколадото со путерот на пареа, па додадете ја смесата во изматеното јајце, жолчка и шеќер, додадете го и брашното..
Кога ќе ги соедините сите состојки, префрлете ги во модли кои претходно сте ги намрсиле со путер. Смесава е доволна за 2 лава колачиња. 
Најважниот дел е печењето. Може да го печете во модли или обични шолји за кафе. Печете не повеќе од 8-10 минути на 200 С. Доколку го печете во шолја или метална/керамичка модла може да е потребно уште 1-2 минути. Внимавајте да не ги препечете затоа што тогаш ќе добиете само обични мафини. Послужете со овошје или сладолед по желба.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Read more

Протеинска бомба: Како да зготвите црн грав?

Read more

Рецепт за вкусни домашни бургери

Read more

Мезе на денот: Похувани печурки

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе