Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Едноставен и вкусен овошен десерт.

Потребни состојки:

3 јајца

100 г шеќер во прав

80 г путер

100 г брашно

200 г јагоди

Начин на подготовка:

Измијте ги и исечкајте ги јагодите. Подгответе калап за мфини. Изматете путер и шеќер за да добиете соединета смеса.

Додавајте едно по едно јајце и матете убаво по додавање на секое. Во смесата додајте го и брашното и јагодите и промешајте. Со лажица распоредете ја смесата во калапот за мафини и печете 20 минути на 180 степени.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Read more

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more
 

Магазин

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе