Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Ако сакате да направите брз и лесен летен колач што не се пече, овој рецепт со бисквити, банани и пудинг е идеално летно освежување.

Потребни состојки:

-половина килограм бисквити

-2 пудинзи од ванила, ќе го подготвите пудингот со 3 лажици шеќер и 9 дл млеко

-2 пудинзи од чоколадо, исто така подготвени со 9 дл млеко и 3 лажици шеќер, но во него додадете и 100 г чоколадо за готвење

-1 кг банани исечени на кругови

-сок од еден лимон

-малку млеко за потопување на бисквитите

Глазура:

Посипете малку мелени бисквити и рендано чоколадо

Начин на подготовка:

На дното на тепсија наредете ги бисквитите кои претходно сте ги натопиле во млеко. Врз нив ставете од исечените банани кои претходно сте ги помешале со сок од лимон. Врз нив ставете од сварениот пудинг од ванила, па повторно наредете од бисквитите натопени во млеко, ред банани па чоколадниот пудинг.

Колачот на крај посипете го со мелени бисквити и рендано чоколадо или со глазура по ваш избор.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Read more

Лесен и брз летен ручек: Тестенини со брокула и лимон

Read more

Рецепт на денот: Бомбици со кокос

Read more

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе