Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Посна торта со ванила крем и јагоди по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

3а 2 пандишпанa

500 мл газирана вода

500 г брашно

350-400 г шеќер

200 мл масло

2 лажици оцет

2 печива

Фил

3 кесички ванила пудинг

600 мл вода

150 г шеќер

250 г маргарин

100 г кокос

50 г мелени бисквити

Jагоди

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки за пандишпаните и поделете на 2 дела. Испечете 2 кори посебно во плехче или тенџере со дијаметар 20 цм. Печете во загреана рерна на 190/200 степени околу 30/35 минути. Проверете со чепкалка дали е готово и оставете ги целосно да се изладат.

За филот, сварете го пудингот со шеќерот во водата и оставете го да се излади. На страна изматете го маргаринот, па постепено додавајте по 1-2 лажици од пудингот и мешајте. Јагодите не се мешаат во филот, туку се ставаат посебно.

Филувајте ја тортата со тоа што прво ќе ставите пандишан, ред од филот, ред сечкани јагоди, па само малку фил врз јаготките за да се залепи другиот пандишпан. Врз вториот пандишан повторно ставете фил и убаво израмнете ја тортата. Одозгора може да ставите јагоди.

Наместо вода може да користите кое било растително млеко.
Исто така пандишпаните може да ги попрскате со сок пред да ги филувате.
Во филот може да додадете плус шеќер, , затоа што секој си јаде различно благо.

 

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more

Здраво и вкусно: Смути со јагоди и авокадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе