Идеја за десерт: Раванија со пудинг и ореви

Подгответе раванија со пудинг и ореви по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

1 пудинг

1 печиво

3 јајца

9 лажици масло

9 лажици брашно

9 лажици млеко

9 лажици шеќер

Ореви

Шербет

2 шолји шеќер

2 шолји вода

Начин на подготовка: 

Изматете ги јајцата со шеќерот, па додадете ги сите течни состојки. Додадете го пудингот така како што е во прав. Додадете го и печивото и брашното и измешајте.

Обложете тава(20х20) со хартија за печење. Ставете ред мелени и сечкани ореви колку да се покрие површината и полека истурете ја смесата за колачот одозгора. Печете во загреана рерна на 180 степени околу половина час. Оставете го да се излади, па прелијте го со топол шербет. За шербетот само зовријте ги водата и шеќерот и варете 5/10 минути.

Оставете го колачот убаво да го прими шербетот и да се излади, па уживајте во вкусот.

 

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе